ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی راه حلی کلیدی برای رشد

ویدیو مارکتینگ کلید رشد کسب و کارها

یکی از جدید ترین ترند هایی که به وجود آمده است و دارد به سرعت پیشرفت میکند ویدیو مارکتینگ است. شاید بتوان گفت بعد از شروع به کار یوتیوب و شبکه های اجتماعی مانند آن سرعت رشد آن هم بیشتر شد.

ویدیو مارکتینگ شاخه از بازاریابی است. ما بیشتر به قیمت بازاریابی دیجیتالی آن می پردازیم که قسمتی از دیجیتال مارکتینگ است. البته باید بدانید که این نوع بازاریابی یعنی ویدیو مارکتینگ تنها به فضای اینترنت محدود نمیشود. بطور مثال تمام تبلیغاتی که شما از شبکه های تلویزیونی میبینید نوعی از ویدئو مارکتینگ اند.

اگر بخواهید محتوای مفیدی برای سایت شبکه اجتماعی و یا سایت خود تولید کنید حتما نیاز به ویدیو دارید تا بتوانید آن را اثربخش تر کنید. برای جذب مخاطبان نیز به همین صورت است که در ادامه به آن می پردازیم که ویدیو برای مخاطب جذاب تر است.

تاریخچه ویدیو مارکتینگ

بعد از سال 1935 که تولید فیلم در حال رشد بود شرکت ها اقدام به تولید فیلم برای نشان دادن آنها به مخاطبان خود کردند. تنها چند سال بعد اولین فیلم تبلیغاتی تولید شد و به نمایش عمومی در آمد. رشد ویدیو مارکتینگ ولی سال های طولانی زمان برد تا وقتی که شرکتی مثل اپل در دهه 90 میلادی به ویدیو مارکتینگ ورود کرد.

بعد ورود شرکت های بزرگی مثل اپل و فورد به صنعت تولید ویدیوی تبلیغاتی این صنعت رشد بسیار سریعی را شروع کرد.این رشد به صورتی که در اوایل پیدایش یوتیوب شرکت های بسیاری تبلیغات خود را در این پلتفرم آغاز کردند. حتی شرکت گوگل هم که یوتیوب را خریداری کرده بود تبلیغات خودش را در این پلتفرم انجام میداد. در مورد پلتفرم ویدیو در مقاله یوتیوب فارسی بیشتر توضیح داده ایم.

تاثیر بیشتر ویدیو مارکتینگ

بیشتر افرادی که می شناسیم نسب به کتاب خواندن فیلم های بیشتری دیده اند. تعداد افرادی هم که زمان نسبتا زیادی از روز خود را به دیدن فیلم ها اختصاص میدهند بالاست. این موضوع هم دلایل مختلف و متعددی دارد که به تعدادی از آنها می پردازیم.

  • در ویدیو مطالب بیشتری نسبت به متن منتقل می شود. افراد میتوانند در زمان کوتاه تری مطالب بیشتری را یاد بگیرند.
  • اگر شما کسب و کاری تازه تاسیس باشید و نیاز به کسب اعتماد مشتریان داشته باشید ویدیو مارکتینگ باعث جلب اعتماد مشتریان شما می شود. معمولا افراد بیشتر از متن به فیلم ها اعتماد می کنند و وقتی شما را ببینند با اعتماد بیشتری خرید میکنند.
  • افراد بسیاری هستند که حوصله خواندن یک متن را برای  10 یا 15 دقیقه ندارند. آنها حاضرند در یک ویدیوی 5 تا 10 دقیقه ای همان مفهوم را بفهمند و نیازی به صرف زمان زیادی نداشته باشند.
  • یکی دیگر از دلایل نیاز به تولید محتوای ویدیویی تاثیر بیشتر آنها در شبکه های اجتماعیست. میتوانید خودتان آن را تست کنید و یا تاثیر آن را ببینید.
  • اگر بخواهید روی سئوی سایتتون کار کنید یکی از مهمترین نکات داشتن ویدیوست. همینطور در بسیاری از کلمات کلیدی فیلم هایی که در اینترنت پخش شده اند در صفحه اول گوگل نمایش داده می شوند. 

کلی مورد دیگه هم هست که در ویدیو مارکتینگ شانس شما را برای فروش بیشتر کسب و کارتون و وایرال شدن بیشتر خودتون بالا می برند. آره دقیقا تمام چیزهایی که الان توی ذهنت هستند هم جزوی از مزایای ویدئو مارکتینگ اند.

مشکلات ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ به خودی خود که تقریبا هیچ مشکلی ندارد. مشکل اصل ویدیو مارکتینگ تولید محتوایی است که نیاز است به صورت ویدیو تولید شوند. زمان بر بودن تولید ویدیو، هزینه های بالای لوازم مورد نیاز آن، نیاز به تبلیغات برای دیده شدن در ابتدای کار و آماده کردن محتوای یونیک بخشی از مشکلات ویدیو مارکتینگ هستند که به این راحتی ها هم حل نمی شوند.

نه اصلا نیاز نیست همین الان قید ویدیو مارکتینگ رو بزنین، با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله بهتون راه حل این کارو بدیم.

حتما حدس زدید که میخوایم بهتون چی بگیم. بیان قبلش انواع محتوای ویدیویی رو با هم مرور کنیم:

ویدیو برندینگ

این نوع ویدیو بیشتر برای معرفی برند به افراد استفاده میشود. در آن درباره برند مورد نظر صحبت میشود. این ویدیو ها ممکن است در شبکه های اجتماعی یا تلویزیونی پخش شود. حتی بعضی شرکت ها این ویدیو ها را تنها در شبکه های اجتماعی خود برای اعتماد سازی بیشتر مشتریان پخش می کنند.

شرکت های بزرگ و همینطور در حال توسعه معمولا از این نوع ویدیو مارکتینگ بیشتر استفاده میکنند. در این مسیر هم تلاش آنها بر این است تا از رقبای خود پیشی بگیرند و سهم بیشتری از  بازار را داشته باشند.

معرفی محصولات

معمولا برای تبلیغ یک محصول و یا معرفی آن از این نوع ویدیوها استفاده می شود. با این نوع ویدیو ها شرکت محصولات جدید خود را به مشتریان معرفی کنند. در این نوع ویدیو معمولا بر روی برند تاکیدی نمیشود و فقط فروش بیشتر یک نوع محصول مهم است.

می توان تبلیغ اپل برای موبایل جدید خود (مثلا iphone 12) را مثال زد، حتی تبلیغ یک تولید کننده مواد غذایی برای یک نوع خوردنی خاص از برندش هم در دسته این نوع ویدیو ها هستند.

ویدیوی آموزشی

این ویدیو ها در دو نوع هستند. آموزش های کلی که در موارد متفاوتی هستند. البته معمولا در حیطه کاری برند تولید می شود. نوع دیگر آنها هم ویدیوهای آموزش استفاده از محصولات یک شرکت است.

بعضی از افراد برای معرفی بیشتر خودشان یا برندینگ شخصی هم از آموزش استفاده می کنند. این نوع ویدیو ها هم در دسته ویدیو برندینگ و هم در دسته آموزشی قرار میگیرند.

بریم سراغ راه حل ما برای تولید محتوای ویدیو و بازاریابی ویدیویی.

تولید محتوای ویدیویی با استفاده از ترجمه و دوبله

خب حتما میدونید برای هر کاری نباید تمام سختی ها را تحمل کنید. حتی میتونید هیچ کاری نکنید 😉 

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم ویدیو مارکتینگ بسیار اثر بخش بوده ولی اصلا کار راحتی نیست. نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی دارد.

همانطور که میدانید شرکت های زیادی در جهان در حال تولید محتوای ویدیویی بسیار با کیفیت هستند. این ویدیوها را میتوانید روزانه در سراسر اینترنت ببینید. تقریبا تمام شرکت های بزرگ از ویدیو مارکتینگ در کمپین های تبلیغاتی خود استفاده میکنند. اینفلوئنسر ها، یوتیوبر ها، تولید کنندگان آموزش های ویدیویی و افرادی که در حال کار در فضای مجازی هستند روزانه در حال تولید ویدیو هستند. شما میتوانید ویدیو های مفید را از بین آنها پیدا کنید.

پیدا کردن ویدیو های مفید اصلا کار سختی نیست. حال میتوانید با استفاده از سرویس های ترجمه ما محتوای آن ها را به فارسی برگردانید.

پس از ترجمه محتوای ویدیو ها به زبان فارسی راه های بسیاری برای شما وجود دارد:

  • اگر از ترجمه حرفه ای ویدیو استفاده کنید میتوانید همان ویدیو را برای تبلیغات خود با یک لوگو یا چند متن تبلیغاتی اضافه منتشر کنید. این نوع ترجمه توسط مترجمان حرفه ای ویدابیا انجام می شود.
  • البته راه حل دیگری هم هست که میتوانید از محتوای یک ویدیو برای تولید ویدیویی دیگر استفاده کنید. اگر می خواهید این کار را انجام دهید به شما ترجمه اتوماتیک ویدابیا رو پیشنهاد میکنم. میتوانید با هزینه کم و سرعت بالا مفهوم و نکات ویدیو را بفهمید و از آنها برای تولید ویدیوی خودتان استفاده کنید.

خب ترجمه کردن انتخاب خیلی خوبی هست. نتیجه خود را هم گرفته است. حتما ویدیو های آموزشی ترجمه شده ای که برند های مختلف منتشر میکنند و با آنها خودشان را در ذهن مردم جا میدهند دیده اید.

البته برای تاثیر گذاری بیشتر راه حل دیگری هم وجود دارد. این راه حل دوبله ویدیو ها  است. پس از دوبله فیلم افراد میتوانند از محتوا استفاده بیشتر بکنند. همانطور که میدانید خواندن زیرنویس و در همان حال دقت به محتوای آن کاری سختی بوده ممکن است اثر بخشی ویدیو مارکتینگ را پایین بیاورد. برای صداگذاری ویدیو میتوانید از سرویس ترجمه ویدیو ویدابیا استفاده کنید.

نکته آخری هم که بهتر است در این مقاله به آن اشاره کنیم این است که تولید محتوا ویدیویی وسط خودتان از روی محتوای دیگر ویدیو ها به دلیل بالا بردن ضریب اطمینان عالیست. ولی این کار هم بخشی از سختی های تولید ویدیو را نیز دارد. همچنین باید بدانید که دوبله ویدیو با صدای دوبلور های حرفه میتواند توجه مخاطب را به محتوا افزایش دهد.

باید بر اساس استراتژی کسب و کار خود و بودجه ای که برای بخش بازاریابی ویدیویی کنار گذاشته اید مسیر خود را انتخاب کنید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *