ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی راه حلی کلیدی برای رشد

ویدیو مارکتینگ کلید رشد کسب و کارها

یکی از جدید ترین ترند هایی که در مارکتینگ وجود دارد و به سرعت پیشرفت میکند ویدیو مارکتینگ است. شاید بتوان گفت که بعد از شروع به کار یوتیوب و شبکه های اجتماعی مانند آن سرعت رشد آن هم بیشتر شد.

ویدیو مارکتینگ یکی از شاخه های بازاریابی است. البته باید بدانید که این نوع بازاریابی یعنی ویدیو مارکتینگ تنها به فضای آنلاین محدود نمیشود. بطور مثال تمام تبلیغاتی که شما در شبکه های تلویزیونی میبینید نوعی از ویدئو مارکتینگ است.

اگر بخواهید محتوای مفیدی برای سایت، شبکه اجتماعی و یا وبسایت خود تولید کنید حتما نیاز به ویدیو دارید تا بتوانید ارتباط اثربخش تری با مخاطبان خود داشته باشید. برای جذب مخاطب نیز به همین صورت ویدیو اثر بیشتری دارد که در ادامه به آن می پردازیم و از جذابیت ویدیو بیشتر می گوییم.

تاریخچه ویدیو مارکتینگ

بعد از سال 1935 که صنعت تولید فیلم شرع به رشد کرد شرکت ها اقدام به تولید فیلم برای مخاطبان خود کردند. تنها چند سال بعد اولین فیلم تبلیغاتی تولید شد و به نمایش عمومی در آمد. رشد ویدیو مارکتینگ ولی سال های طولانی زمان برد تا زمانی که شرکتی مانند اپل در دهه 90 میلادی به ویدیو مارکتینگ ورود کرد.

بعد ورود شرکت های بزرگی مثل اپل و فورد به صنعت تولید ویدیوی تبلیغاتی این صنعت رشد بسیار سریعی را شروع کرد.این رشد به صورتی بود که در اوایل پیدایش یوتیوب شرکت های بسیاری تبلیغات خود را از طریق این پلتفرم انجام دادند. حتی شرکت گوگل هم که یوتیوب را خریداری کرده بود تبلیغات خودش را در این پلتفرم انجام میداد. در مورد بهترین پلتفرم های ویدیویی در مقاله یوتیوب فارسی بیشتر توضیح داده ایم.

تاثیر بیشتر ویدیو مارکتینگ

بیشتر افرادی که می شناسیم نسب به کتاب فیلم های بیشتری دیده اند. تعداد افرادی هم که زمان زیادی از روز خود را به فیلم دیدن اختصاص میدهند بالاست. این موضوع دلایل مختلف و متعددی دارد که بیایید تعدادی از آنها را مرور کنیم:

  • در ویدیو مطلب بیشتری در زمان کوتاهتر منتقل می شود. افراد میتوانند در زمان کوتاه تری مطالب بیشتری را فرا بگیرند.
  • اگر شما کسب و کاری تازه تاسیس هستید و نیاز به کسب اعتماد مشتریان دارید ویدیو مارکتینگ باعث جلب اعتماد مشتریان می شود. معمولا افراد بیشتر از متن به فیلم ها اعتماد می کنند. زمانی که افراد شما را ببینند و از وجود افراد پشت وبسایت و یا شرکتتان مطمئن شوند با اعتماد بیشتری خرید می کنند.
  • افراد بسیاری هستند که حوصله خواندن یک متن را برای  10 یا 15 دقیقه ندارند. اما آنها حاضرند در یک ویدیوی 5 تا 10 دقیقه ای همان مفهوم را ببینند و تلاش کمتری را برای یادگیری کنند.
  • یکی دیگر از دلایلی که نیاز به تولید محتوای ویدیویی را زیاد میکند تاثیر بیشتر آنها در شبکه های اجتماعیست. میتوانید خودتان آن را تست کنید تاثیر آن را در مقابل انواع دیگر محتوا ببینید.
  • حتی اگر بخواهید سئوی سایتتان را بهبود ببخشید یکی از مهمترین نکات داشتن ویدیوست. همینطور در بسیاری از کلمات کلیدی فیلم هایی که در اینترنت پخش شده اند در صفحه اول گوگل نمایش داده می شوند. 

موارد دیگری هم وجود دارد که در ویدیو مارکتینگ شانس شما را برای جذب مخاطب بیشترو وایرال شدن بالا می برند. بله دقیقا؛ تمام چیزهایی که الان توی ذهن شما هم هستند هم جزوی از مزایای ویدئو مارکتینگ اند.

مشکلات ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ به خودی خود هیچ مشکلی ندارد. مشکل اصل ویدیو مارکتینگ تولید محتوایی است که نیاز است به صورت ویدیو باشند. زمان بر بودن تولید ویدیو، هزینه های بالای لوازم مورد نیاز آن، نیاز به هزینه تبلیغات برای دیده شدن در ابتدای کار و آماده کردن محتوای یونیک بخشی از بزرگترین مشکلات ویدیو مارکتینگ هستند.

نه اصلا نیاز نیست همین الان قید ویدیو مارکتینگ رو بزنید، با ما همراه باشید تا در آخر این مقاله بهتون راه حل این کارو بدیم.

حتما حدس زدید که میخوایم بهتون چی بگیم. اما قبل از آن انواع محتوای ویدیویی رو با هم مرور کنیم:

ویدیو برندینگ

این نوع ویدیو بیشتر برای معرفی برند به افراد استفاده می شود. در آن تنها درباره برند مورد نظر صحبت می شود. این نوع ویدیو ها ممکن است در شبکه های اجتماعی یا تلویزیونی پخش شوند. حتی بعضی شرکت ها این ویدیو ها را تنها در شبکه های اجتماعی خود برای اعتماد سازی بیشتر بین مشتریان پخش می کنند.

شرکت های بزرگ و همینطور در حال توسعه معمولا از این نوع فیلم ها استفاده بیشتری میکنند. در این مسیر هم تلاش آنها بر این است تا از رقبای خود پیشی گرفته و سهم بیشتری از  بازار را داشته باشند.

معرفی محصولات

معمولا برای تبلیغ یک محصول و یا معرفی آن از این نوع ویدیوها استفاده می شود. با این نوع ویدیو ها شرکت محصولات جدید خود را به مشتریان معرفی کنند. در این نوع ویدیو معمولا بر روی برند تاکیدی نمیشود و فقط فروش بیشتر یک نوع محصول مهم است.

می توان تبلیغ اپل برای موبایل جدید خود (مثلا iphone 12) را مثال زد، حتی تبلیغ یک تولید کننده مواد غذایی برای یک نوع خوردنی خاص از محصولاتش هم در دسته این نوع ویدیو ها هستند.

ویدیوی آموزشی

این نوع ویدیو ها در دو دسته هستند. آموزش های کلی که در دسته های متفاوتی هستند. البته معمولا در حیطه کاری برند تولید می شود. نوع دیگر آنها هم ویدیوهای آموزش استفاده از محصولات یک شرکت است.

بعضی از افراد برای معرفی بیشتر خودشان یا برندینگ شخصی هم از آموزش استفاده می کنند. این نوع ویدیو ها هم در دسته ویدیو برندینگ و هم در دسته آموزشی قرار میگیرند.

بریم سراغ راه حل ما برای تولید محتوای ویدیو و بازاریابی ویدیویی.

تولید محتوای ویدیویی با استفاده از ترجمه و دوبله

خب حتما میدونید برای هر کاری نیاز نیست تمام سختی ها را تحمل کرد. حتی میتوانید هیچ کاری نکنید 😉 

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم ویدیو مارکتینگ بسیار اثر بخش بوده ولی اصلا کار راحتی نیست. نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی دارد.

همانطور که میدانید شرکت های زیادی در حال تولید محتوای ویدیویی بسیار با کیفیت هستند. این ویدیوها را میتوانید روزانه در سراسر اینترنت ببینید. تقریبا تمام شرکت های بزرگ از ویدیو مارکتینگ در کمپین های تبلیغاتی خود استفاده میکنند. اینفلوئنسر ها، یوتیوبر ها، تولید کنندگان آموزش های ویدیویی و افرادی که در حال کار در فضای مجازی هستند روزانه در حال تولید ویدیو هستند. به راحتی میتوانید ویدیو های مفید را از بین آنها پیدا کنید.

پیدا کردن ویدیو های مفید اصلا کار سختی نیست. حال میتوانید با استفاده از سرویس های ترجمه ما محتوای آن ها را به فارسی برگردانید.

پس از ترجمه محتوای ویدیو ها به زبان فارسی راه های بسیاری برای شما وجود دارد:

  • اگر از ترجمه حرفه ای ویدیو استفاده کنید میتوانید همان ویدیو را برای تبلیغات خود با یک لوگو یا چند متن تبلیغاتی اضافه منتشر کنید. این نوع ترجمه توسط مترجمان حرفه ای ویدابیا انجام می شود.
  • البته راه حل دیگری هم هست که میتوانید از محتوای یک ویدیو برای تولید ویدیویی دیگر استفاده کنید. اگر می خواهید این کار را انجام دهید به شما ترجمه اتوماتیک ویدابیا رو پیشنهاد میکنم. میتوانید با هزینه کم و سرعت بالا مفهوم و نکات ویدیو را بفهمید و از آنها برای تولید ویدیوی خودتان استفاده کنید.

خب ترجمه کردن انتخاب خیلی خوبی هست. نتیجه خود را هم گرفته است. حتما ویدیو های آموزشی ترجمه شده ای که برند های مختلف منتشر میکنند و با آنها خودشان را در ذهن مردم جا میدهند دیده اید.

البته برای تاثیر گذاری بیشتر راه حل دیگری هم وجود دارد. این راه حل دوبله ویدیو ها  است. پس از دوبله فیلم افراد میتوانند از محتوا استفاده بیشتر بکنند. همانطور که میدانید خواندن زیرنویس و در همان حال دقت به محتوای آن کاری سختی بوده ممکن است اثر بخشی ویدیو مارکتینگ را پایین بیاورد. برای صداگذاری ویدیو میتوانید از سرویس ترجمه ویدیو ویدابیا استفاده کنید.

نکته آخری هم که بهتر است در این مقاله به آن اشاره کنیم این است که تولید محتوا ویدیویی وسط خودتان از روی محتوای دیگر ویدیو ها به دلیل بالا بردن ضریب اطمینان عالیست. ولی این کار هم بخشی از سختی های تولید ویدیو را نیز دارد. همچنین باید بدانید که دوبله ویدیو با صدای دوبلور های حرفه میتواند توجه مخاطب را به محتوا افزایش دهد.

باید بر اساس استراتژی کسب و کار خود و بودجه ای که برای بخش بازاریابی ویدیویی کنار گذاشته اید مسیر خود را انتخاب کنید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *