عنوان مقاله:

چگونگی محاسبه هزینه ترجمه و دوبله

فهرست مطالب
  Add a header to begin generating the table of contents
  شاید برای افرادی مانند شما مهم باشد که بدانیم چقدر و برای چه چیزی پول می دهید. محاسبه مواردی از این قبیل در بین بسیاری از افراد رایج نیست. البته در اینجا نمی خواهیم صفر تا صد محاسبه هزینه های کسب و کار را به شما بگوییم. ولی با چند نکته حسابداری به پشت پرده کار ها می رویم و هزینه های یک موسسه ترجمه و دوبله را مرور می کنیم.
  فهرست مطالب
   Add a header to begin generating the table of contents
   Scroll to Top

   محاسبه قیمت ها

   ترجمه و دوبله خدمت بوده و محصول نیستند که بتوان آن ها را بر اساس قسمت های مختلف محاسبه کرد. باید تمام هزینه هایی که در این میان انجام می شود را محاسبه کرد و با استفاده از تکنیک های حسابداری قیمت نهایی را حساب کرد. البته کاری که در این بین انجام می شود بسیار سخت تر از همین کار برای محصول است. همینطور نمی توان خدمت را نگهداری کرد تا در آینده از آن استفاده کنیم.

   تکنیک های حسابداری برای محاسبه قیمت

   در رشته حسابداری تکنیک های مختلف برای محاسبه قیمت ها استفاده می شود. البته ما نمیخواهیم اینجا برای شما دوره حسابداری برگزار کنیم. هم از حوصله شما خارج بوده و همینطور ما به اندازه کافی تخصص در این کار را نداریم. به همین دلیل است که سعی میکنیم تنها موارد کاربردی تر را مرور کنیم تا بتوانیم با یکدیگر به نتیجه بهتری برسیم.

   محاسبه قیمت محصولات

   برای محاسبه قیمت یک محصول معمولا 2 نوع از هزینه ها مهترند و مجموع تمام هزینه های ما را معلوم میکند. به اصلاح به آنها هزینه های ثابت ( سربار) و متغیر میگویند. 

   هزینه های ثابت هزینه های اولیه هستند که در ابتدای شروع به کار خرج میکنیم. مثلا هزینه اجاره و خرید زمین یا همان مکان شروع به کار بعلاوه هزینه خرید دستگاه هایی که برای کار به آنها نیاز داریم. این هزینه ها به اصطلاح سرشکن می شوند. مفهوم سرشکن شدن هزینه ها این است که هزینه های اولیه روی هر محصولی که تولید شود تقسیم می شوند و در طول زمان تولید محصول روی هر محصول تقسیم می شوند و از این طریق برگشت داده. ممکن است سربار هزینه های اولیه در هر دوره هم باشد مثلا اول هر ماه که لوازم تحریر آن ماه خریده می شود یا در ابتدای هر سال و تنها به ابتدای شروع به کار محدود نیستند.

   اما هزینه های متغیر برای تولید هر محصول جداگانه هزینه می شوند و به همان محصول تخصیص داده می شوند. مثلا برای تولید یک محصول از مواد اولیه به میزان مشخص نیاز دارید و همچنین تکنسین های شما زمان محدود و مشخصی را برای تولید آن محصول صرف می کنند. در اینجا برای  هر محصول هزینه مشخصی را صرف مواد اولیه میکنید و به اندازه زمانی هم که برای تولید آن محصول صرف شده است هزینه حقوق تکنسین هایتان می کنید.

   بیاید با یک مثال ادامه دهیم:

   فرض کنید میخواهید کاغذ تولید کنید. در ابتدای شروع کار به مکانی نیاز دارید که در آن شروع کنید و همینطور به دستگاه های تولید کاغذ و وسایل ایمنی. هزینه های سربار شما هزینه زمین و سوله است که میتواند آن را اجاره کنید یا بخرید بعلاوه دستگاه هایی که به خرید آنها هست و وسایل ایمنی که تهیه آنها الزامیست. هر هزینه ای که برای آنها کرده اید روی کل کاغذ هایی که تولید می کنید تقسیم می شود.

   برای شروع به کار و پس از آن نیاز به نیروی کار دارید که احتمالا به ازای هر ساعت و یا روزی که برای شما کار میکند حقوق میگیرد و همچنین چوبی که برای تولید کاغذ تهیه میکنید. هزینه آنها به ازای هر کاغذ جداگانه هست و محاسبه میشود. همچنین ممکن است بر اساس نوع چوب و یا زمان کار آنها متفاوت باشند که آنها را باید برای هر کاغذ یا بهتر بگویم هر بسته یا محموله کاغذ جداگانه محاسبه کنید.

   محاسبه قیمت خدمات

   در محاسبه خدمات ولی اوضاع فرق میکند. قیمت ها و پیدا کردن هزینه انجام شده بسیار سخت تر از حالت قبل است. خدمت را دیگر نمیتوان نگهداری کرد. اگر هم در زمانی به آن نیاز داشته باشیم تا میزان بیشتری استفاده کنیم نمی توانیم از خدماتی که قبلا استفاده نکرده ایم دوباره استفاده کنیم.

   به همین دلیل چند فاکتور دیگر هم در موسسات و شرکت های خدماتی محاسبه می شود و سپس قیمت نهایی خدمت گفته می شود. شما باید فرصت های از دست رفته را هم در کنار دیگر هزینه ها محاسبه  کنید.

   در اینجا ما هزینه های اولیه یا سربار و متغیر را بعلاوه هزینه های فرصت از دست رفته داریم. باید به صورتی بتوانیم آن هزینه ها را محاسبه کنیم و یا آنها را کنترل کنیم تا هزینه ی نهایی کمتر شود.

   هزینه های اولیه مانند محاسبه هزینه برای محصول هستند. البته در این مورد ما دیگر هزینه ای برای دستگاه های تولیدی صرف نمیکنیم و تنها هزینه دفتر و وسایل دفتر را در محاسبات می آوریم.

   در هزینه های متغیر اما کمی تفاوت دارد. معمولا در خدمات هزینه هایی که برای حقوق پرداخت می شود سهم بالایی در هزینه نهایی دارد. دلیل آن هم این است که کارکنان شرکت های خدماتی معمولا حرفه ای تر بوده و به همان میزان حقوق بیشتری هم دریافت میکنند. تا اینجا دیدیم که هزینه های متغیر و ثابت در خدمات و محصولات متفاوت است. 

   از اینجا به بعد یک نکته دیگر را هم با هم مرور میکنیم. آن هم این است که هزینه فرصت از دست رفته جای هزینه انبار را میگیرد. البته بیشتر هم هست چون باید حقوق افرادی که هیچ کاری انجام نداده اند در این زمان هم داده شود.

   اما چه کاری میتوان کرد آیا حتما باید هزینه ها را محاسبه کرد و روی خدمات اضافه کرد. برای این مورد به مثال هزینه های موسسه ویدابیا توجه کنید.

   محاسبه هزینه خدمات ترجمه و دوبله در موسسه ویدابیا

   ویدابیا موسسه ای خدماتی است. خدماتی که در ویدابیا ارائه می شود ترجمه هوشمند، ترجمه توسط مترجم و دوبله است. همانطور که گفتیم هزینه های اولیه در موسسات ویدابیا هم وجود دارند. مثل داشتن یک مکان بعنوان دفتر و وسایل مورد نیاز برای کارکنان در آن دفتر. اما مهم ترین هزینه ای که برای شرکت ویدابیا وجود دارد هزینه تولید نرم افزار های تولید شده اند تا ترجمه خودکار انجام دهند و همچنین هزینه های تولید نرم افزاری که تولید زیرنویس انگلیسی را انجام می دهد. در آخر هم نرم افزاری که کمک میکند تا مترجمین و دوبلور ها کار خود را سریع تر انجام دهند.

   مورد دوم هزینه های متغیر است. این هزینه همان هزینه ای است که باید به مترجمان پرداخت شود برای ترجمه و دوبلور ها برای دوبله یک ویدیو. معمولا این هزینه به صورت دقیقه ای محاسبه می شود. ویدابیا با توجه به امکاناتی که در اختیار مترجمان و دوبلور ها قرار میدهد از جمله نرم افزار اختصاص خود، کار دوبله و ترجمه را سریع کرده است و به همان میزان هزینه ها هم کمتر شده است.

   البته هزینه فرصت از دست رفته هم وجود دارد. یک شرکت باید بتواند به بهترین نحو این هزینه را مدیریت کند. برای مدیریت این هزینه ویدابیا با مترجمان و صداپیشگان بصورت فریلنسر یا آزادکار همکاری میکند. در اینصورت دیگر هزینه ی زمان های بیکاری آنها پرداخت نمیشود، به همان میزان هم آنها آزاد هستند که بتوانند پروژه های دیگر انجام دهند.

   برای ثبت رای کلیک کنید
   [مجموع: 1 میانگین: 4]
   Behnam

   Behnam

   نظر خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید

   {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
   {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
   {{ options.labels.newReviewButton }}
   {{ userData.canReview.message }}

   میدونستی

   اگه همین حالا ایمیلت رو ثبت کنی، یک کد تخفیف 30درصدی برای اولین استفاده از خدمات ویدابیا برات ارسال میشه.

   میخوای از آخرین مقالاتمون با خبر بشی ؟

   ایمیلتو در قسمت پایین وارد کن.