مترجم خودکار چیست و بهترین انواع آن کدامند؟

فهرست مطالب

سیستم‌های ترجمه‌ی خودکار همان خدمات ترجمه‌ی آنلاین و نرم‌افزاری هستند. این سیستم‌ها از تکنولوژی‌های یادگیری ماشینی برای ترجمه‌ی حجم‌های بالای متن و ویدیو می‌کنند. هرچند که مفهوم تکنولوژی ترجمه‌ی ماشینی و مترجم خودکار شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما در واقع علم و تکنولوژی پشتیبان آن به شدت پیچیده است و چند حوزه‌ی تکنولوژیک پیشرو را گرد می‌آورد.

برای مثال، برای راه‌اندازی مترجم آنلاین ویدابیا به طور هم‌زمان از تکنولوژی‌های یادگیری عمیق (هوش مصنوعی)، داده‌های عظیم، زبان‌شناسی، رایانش ابری و API وب استفاده شده است. در اینجا خلاصه‌ای از این موضوع را با شما در میان می‌گذاریم.

مترجم خودکار چیست؟

مترجم‌های متن و گفتار در واقع بخشی از مجموعه‌ی خدمات شناخت‌شناسی API هستند. این ابزارها برای ترجمه‌ی متن یا گفتار از زبانی به زبان دیگر ایجاد شده‌اند. هدف نهایی یک مترجم خودکار این است که ترجمه‌ حرفه ای دقیق و انسان‌مانند از محتوای متنی، صوتی یا ویدیویی تهیه و ارائه شود. به همین دلیل، علوم مختلفی در ایجاد و ساخت آن نقش دارند که در بالا به آنها اشاره شد.

انواع مترجم‌های خودکار

این نوع مترجم‌ها به چند صورت مختلف قابل دسته‌بندی هستند. در اینجا تقسیم‌بندی را بر مبنای کارکرد و خدماتی که مترجم ارائه می‌دهد، در دو گروه مترجم اتوماتیک گفتار و مترجم اتوماتیک متن انجام می‌دهیم.

مترجم خودکار گفتار

مترجم گفتار به ابزاری گفته می‌شود که فیلم و سایر محتواهای صوتی و ویدیویی را از زبانی به زبان دیگر ترجمه می‌کند. چند سال بود که چند مترجم خودکار برای زبان‌های مختلف غربی راه‌اندازی شده بودند، اما کمبود مترجمی که به طور خاص از زبان فارسی پشتیبانی کند، احساس می‌شد.

بنابراین، در پروژه‌ی راه‌اندازی ویدابیا متخصصان حوزه‌های علمی گوناگون گرد آمدند تا هدف آن را تحقق بخشند: یعنی راه‌اندازی مترجم اتوماتیکیکه به نحو احسن از زبان فارسی پشتیبانی کند. در نتیجه‌ی زحمات این طیف از متخصصان کشور، امروز شاهد هستیم که ترجمه‌ی فیلم، صوت و کلیپ از/به زبان فارسی به آسانی امکان‌پذیر است.

مترجم خودکار | بلاگ وبسایت ویدابیا موسسه تخصصی ترجمه و دوبله فیلم

مترجم خودکار متن

مترجم متن ابزاری است که برای ترجمه‌ی خودکار متن از زبانی به زبان دیگر طراحی شده است. در این نوع مترجم هم از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای استفاده می‌شود که در واقع بخشی از تکنولوژی‌های مورد استفاده در مترجم خودکار گفتار را نیز تشکیل می‌دهند.

در ترجمه‌ی ماشینی فیلم، صوت و ویدیو در واقع پس از تشخیص پاره‌گفتارها توسط ماشین، زیرنویس محتوا تولید و متن به زبان هدف ترجمه می‌شود. بنابراین، ارتباط نزدیکی بین مترجم اتوماتیک گفتار و مترجم اتوماتیک متن وجود دارد.

بهترین مترجم‌های خودکار

در این بخش، بر اساس همان تقسیم‌بندی بخش بالا، بهترین مترجم‌های اتوماتیک موجود را معرفی می‌کنیم:

بهترین مترجم‌های خودکار گفتار

Vidubia (ویدابیا)

برای افرادی که قصد دارند محتواهای ویدیویی خود را از/به زبان فارسی ترجمه کنند، ویدابیا بهترین گزینه است. مترجم خودکار ویدابیا به طور کامل از فارسی پشتیبانی می‌کند و انسان‌مانندترین خروجی ممکن را تحویل می‌دهد.

Google Assistant

نمی‌توان Google Assistant را تنها یک ابزار مترجم دانست. اما در میان سایر کارکردهای آن، می‌شود به این عنوان هم از آن استفاده کرد. این ابزار بر اساس مترجم گوگل طراحی شده و یکی از روش‌های ترجمه‌ی چندزبانه است.

Speak & Translate

این نرم‌افزار توانسته است در سال‌های اخیر خود را در بازار ترجمه‌ی خودکار مطرح سازد. Speak & Translate دقت بالایی در ترجمه از/به تعدادی از زبان‌های غربی دارد. یکی از ویژگی‌های دیگر آن این است که از ترجمه‌ی گفتار به متن و فقط متن را نیز پشتیبانی می‌کند.

Translate Voice Translator

این مترجم خودکار در سال‌های اخیر توانسته است رضایت بسیاری از کاربرانش را جلب کند. در میان ویژگی‌های آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: تصحیح املا، پیشنهاد کلمه‌ی صحیح، حفظ تاریخچه‌ی ترجمه و اشتراک‌گذاری مستقیم متن با سایر نرم‌افزارها.

بهترین مترجم‌های خودکار متن

Google Translate

می‌توان گفت که شاید محبوب‌ترین سرویس خدمات ترجمه‌ی متن به هر زبانی، مترجم گوگل است. این مترجم کاربرد روزانه‌ی بسیار بالایی در سطح جهان دارد و می‌توان گفت که شناخته‌ شده‌ترین مترجم متن به شمار می‌آید.

Bing Translator

یکی دیگر از نام‌های آشنای حوزه‌ی ترجمه‌ی خودکار Bing Translator است. این مترجم خودکار از مترجم مایکروسافت استفاده می‌کند. یکی از ویژگی‌های آن این است که هم می‌توانید زبان ورودی را خود انتخاب کنید و هم متن را تایپ کنید تا سایت به صورت اتوماتیک زبان را شناسایی کند.

Translatedict

با استفاده از این ابزار می‌توانید متن خود را به 50 زبان ترجمه کنید. همچنین، می‌توانید از ویژگی شناسایی خودکار برای گویش مورد نظر خود استفاده کنید.

Translate.com

این هم یکی دیگر از مترجم‌های موفق است که از خدمات مایکروسافت استفاده می‌کند، اما از 90 زبان جهان پشتیبانی می‌کند. از ویژگی‌های این مترجم می‌توان به امکان ورود متن با استفاده از صوت یا صفحه‌کلید اشاره کرد.

ویژگی‌های مترجم خودکار ویدابیا

برای ترجمه‌ی محتوای ویدیویی خود با استفاده از مترجم خودکار ویدابیا، کافی است چهار مرحله‌ی ساده‌ی پایین را طی کنید.

  1. فایل ویدیویی یا صوتی خود را آپلود کنید،
  2. فایل به صورت خودکار ترجمه می‌شود،
  3. در صورت تمایل، ترجمه را بازبینی و نکات سلیقه‌ای خود را اعمال کنید،
  4. خروجی را دانلود کنید.

توجه داشته باشید که فایل خروجی می‌تواند به شکل زیرنویس جدا یا زیرنویس چسبیده به ویدیو باشد. انتخاب نوع خروجی در اختیار خود شماست. ویژگی بارز ویدابیا سادگی کار و ارائه‌ی کیفیت بالاست. در ویدابیا نه فقط تلاش شده تا کار به سادگی قابل انجام و خروجی با کیفیت بالا باشد، بلکه مشتریان صرفه‌جویی لازم را در هزینه‌های زمانی و مادی نیز انجام دهند.

از سوی دیگر، مترجم خودکار ویدابیا یک نرم‌افزار تحت وب است و نیازی به دانلود ندارد. بنابراین، حجم ابزار الکترونیکی مشتریان اشغال نشده و تنها با دسترسی به اینترنت به ویدابیا نیز دسترسی خواهید داشت.

لازم است گفته شود که در ویدابیا خدمات صداگذاری نیز انجام می‌شود. پس در صورتی که تمایل دارید محتوای ویدیویی‌تان صداگذاری و دوبله شود، کار را به صداپیشگان حرفه‌ای ما بسپارید.

مقاله های دیگر :

ترجمه متن انگلیسی

ترجمه روندی است برای انتقال مفاهیم از زبان مبدا به زبان مقصد است. این حالت در صورتی امکان پذیر است که معنای کلمات، سبک نوشتاری

بهترین مترجم آنلاین

ترجمه و دنیای مترجمی به قدری با کارهای روزمره امان هم خورده، که حتی متوجه حضور آن نمیشویم. هر روز بارها و بارها به نحوی

ترجمه عربی به فارسی

امروزه به دلیل روابط گسترده ی افراد یک کشور با افراد سایر کشور ها با زبان های مختلف، نیاز مردم به مترجم بیشتر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *